کارگروه سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه یاسوج
پیشرفت از مسیر مقاومت در سایه ولایت

بیست نكته درباره‌ی انتخابات


1. سرمایه‌گذاری انسانی
انتخابات سرمایه‏گذارى عظیم ملت ایران است؛ مثل این‌كه شما سرمایه‏ى سنگین و عظیمى را در بانك می‌گذارید، بانك با آن كار می‌كند و شما از سودش استفاده می‌كنید؛ انتخابات یك چنین چیزى است. ملت ایران سرمایه‏گذارى عظیمى را می‌كند، سپرده‏گذارى بزرگى را انجام می‌دهد و سود آن را می‌برد. آراء یكایك شما مردم سهمى است از همان سرمایه‏گذارى و سپرده‏گذارى. هر رأیى كه شما در صندوق مى‏اندازید، مثل این است كه یك بخشى از پول آن سپرده را دارید تأمین می‌كنید. یك رأى هم اهمیت دارد. هرچه انتخابات پرشورتر باشد، عظمت ملت ایران بیشتر در چشم مخالفان و دشمنانش دیده خواهد شد؛ براى ملت ایران حرمت بیشترى خواهند گذاشت؛ دوستان شما هم در دنیا خوشحال می‌شوند. عظمت ملت ایران را حضور مردم در انتخابات نشان می‌دهد.
بیانات در جمع زائران و مجاوران حضرت امام رضا (ع) 1/1/1388

2. ثمره مردم‌سالاری دینی

انتخابات در كشور ما یك حركت نمایشى نیست. پایه‏ى نظام ما همین انتخابات است. یكى از پایه‏ها، انتخابات است. مردم‏سالارى دینى با حرف نمی‌شود؛ مردم‏سالارى دینى با شركت مردم، حضور مردم، اراده‏ى مردم، ارتباط فكرى و عقلانى و عاطفى مردم با تحولات كشور صورت می‌گیرد؛ این هم جز با یك انتخابات صحیح و همگانى و مشاركت وسیع مردم ممكن نیست. این مردم‏سالارى، عامل پایدارى ملت ایران است. این‌كه شما توانسته‏اید در طول این سى‌سال از نهیب ابرقدرت‌ها نترسید، این‌كه ابرقدرتها هم غیر از نهیب نتوانستند ضربه‏ى اساسى به شما بزنند، این‌كه جوانان كشور در ورود به میدان‌هاى گوناگون این شجاعت و اخلاص را نشان می‌دهند، ناشى از مردم‏سالارى دینى است.
بیانات در جمع زائران و مجاوران حضرت امام رضا (ع) 1/1/1388
3. هدیه‌ی امام
انتخابات نماد حركت اسلامى در كشور ماست. انتخابات، هدیه‌ى اسلام به ملت ماست. امام بزرگوار ما حكومت اسلامى به روش انتخاباتى را به ما یاد داد. حكومت اسلامى در ذهن‌ها و خاطره‌ها به شكل خلافت‌هاى موروثى به یادگار مانده بود؛ خیال مى‌كردند حكومت اسلامى یعنى مثل خلافت بنى‌امیه و بنى‌عباس یا خلافت تركان عثمانى؛ یك نفر با نام و شكل ظاهرى خلیفه، اما با باطن و عمل فرعون و پادشاهان مستبد؛ بعد هم كه از دنیا مى‌رود، یك نفر را به جاى خود معین كند. در ذهن مردم دنیا، حكومت اسلامى به این شكل تصویر مى‌شد؛ كه بزرگترین اهانت به اسلام و حكومت اسلامى بود. امام، حكومت اسلامىِ به روش انتخابات مردم و حضور مردم و تعیین منتخب مردم را - كه لبّ اسلام است - بار دیگر براى مردم ما معنا كرد و در جامعه‌ى ما تحقق بخشید.
بیانات در مراسم شانزدهمین سالگرد ارتحال امام خمینى (ره) 14/3/8413
4. مسئله‏ى اول، شركت در انتخابات
انتخاب رئیس جمهور یعنى انتخاب رئیس قوه‏ى مجریه و كسى كه اغلب امكانات كشور در اختیار اوست. و مى‏بینید اگر چنان‌چه رئیس جمهورى شور و نشاط و شوق و اراده داشته باشد، چه خدمات بزرگى را براى این كشور انجام می‌دهد؛ می‌خواهند این نباشد. من عرض می‌كنم: همه باید اصرار داشته باشید كه در انتخابات شركت كنید. به نظر من مسئله‏ى اول در انتخابات، مسئله‏ى انتخاب این شخص یا آن شخص نیست؛ مسئله‏ى اول، مسئله‏ى حضور شماست. حضور شماست كه نظام را تحكیم می‌كند، پایه‏هاى نظام را مستحكم می‌كند، آبروى ملت ایران را زیاد می‌كند، استقامت كشور را در مقابل دشمنى‏ها زیاد می‌كند و دشمن را از طمع ورزیدن به كشور و از فكر ضربه زدن و توسعه و فساد و فتنه منصرف میكند. این یك مسئله‏ى بسیار مهم است؛ پس مسئله‏ى اول، شركت در انتخابات است.
بیانات در جمع مردم استان كردستان‏ در میدان آزادى سنندج‏ 22/2/1388
5. برای حضور حداكثری تلاش كنید
مسأله‌ى اول، مشاركت است. در زمینه‌ى مشاركت مردم، هر طور كه مى‌توانید، روى خانواده‌ها و دوستانتان كار كنید. مشاركت، یكى از اساسى‌ترین مسائل است. حضور مردم براى پیشرفت و صیانت كشور لازم است. نه این‌كه اگر عده‌ى زیادى شركت نكردند، این‌ها به نظام «نه» گفته‌اند؛ به‌هیچ‌وجه این‌طورى نیست. آن‌هایى كه به‌خاطر «نه» گفتنِ به نظام نمى‌آیند، درصد خیلى كمى‌اند. یك‌عده به‌خاطر بى‌حالى نمى‌آیند؛ یك‌عده به‌خاطر بى‌حوصلگى نمى‌آیند؛ یك‌عده روز جمعه كار دیگرى دارند و نمى‌آیند؛ این‌ها را شما راه بیندازید. والّا كسانى‌كه معتقد به نظام و قانون اساسى نیستند و دلشان براى بیگانگان و نفوذ آن‌ها پر مى‌زند و منتظر آمدن بیگانگان هستند، درصد بسیار كمى‌اند.
بیانات در دیدار دانشجویان بسیجى 5/3/1384
6. رأی دادند تا نه بگویند!
این‌ها هیچ‌وقت دست از بدگویى كردن نسبت به جمهورى اسلامى و هر تشكیلاتى در دنیا كه با آن موافق نباشند، برنمى‌دارند. اگر مردم ایران در یك انتخابات پرشور شركت كنند، یك‌طور حرف مى‌زنند؛ اگر شركت نكنند، یك‌طور دیگر حرف مى‌زنند... در انتخابات دوم خرداد سال هفتادوشش- كه انتخابات پرشورى شد؛ جمعیت عظیمى شركت كردند كه البته بى‌سابقه نبود و آن درصد قبلاً هم در بعضى از انتخابات‌هاى دیگر شركت كرده بودند؛ اما در آن انتخابات درصد بسیار خوبى شركت كردند- رادیوهاى بیگانه گفتند ملت ایران جمع شدند و رأى در صندوق‌ها ریختند، براى این‌كه به جمهورى اسلامى بگویند نه! شما را به خدا ببینید؛ مردم به دعوت رهبرى، نظام و مسؤولان آمدند و مسؤولى را براى جمهورى اسلامى انتخاب كردند. وقتى كه شلوغ بود و جمعیت پاى صندوق‌ها با درصد بالا شركت كردند، آن‌طور گفتند؛ در انتخابات شوراها هم كه در شهرهاى بزرگ، مخصوصاً تهران، شركت مردم خیلى پایین بود، باز گفتند مردم شركت نكردند؛ یعنى به جمهورى اسلامى گفتند نه! بنابراین و به‌نظر آن‌ها اگر مردم در انتخابات شركت كنند، گفته‌اند نه؛ اگر شركت هم نكنند، گفته‌اند نه! تبلیغات دشمن این‌گونه است. هرچه هم مردم شركت كنند، تبلیغات دشمن هست.
دیدار استادان و دانشجویان قزوین26/9/1382

بیانات در دیدار دانشجویان بسیجى 5/3/1384
7. آبروی ملی
از حدود یك سال پیش، دستگاه‌هاى تبلیغاتى دشمنان ملت ایران، با یك شیب ملایمى شروع كردند علیه این انتخابات حرف زدن و اقدام كردن و مطلب ساختن؛ دستگاه‌هاى امنیتى‏شان هم مشغول شدند به خبرگیرى و گمانه‏زنى و پیشنهاد دادن. روى این انتخابات حساسند... در درجه‏ى اول، هدفشان تعطیل شدن انتخابات است كه انتخابات نباشد... درست در نقطه‏ى مقابل خواست دشمنان، همه‏ى ما باید در انتخابات حضور فعالى داشته باشیم. انتخابات آبروى ملى ماست؛ انتخابات یكى از شاخص‌هاى رشد ملى ماست؛ انتخابات وسیله‏اى براى عزت ملى است. وقتى ببینند كه ملت ایران با شور و با شعور و با درك كامل و آگاهى پاى صندوق‌هاى رأى می‌روند، معنایش چیست؟ معنایش این است ملت براى خود حق و توان تصمیم‏گیرى قائل است؛ می‌خواهد در آینده‏ى كشور اثر بگذارد و مسئولان كشور و مدیران اصلى كشور را انتخاب كند.
بیانات در جمع مردم استان كردستان‏ در میدان آزادى سنندج‏ 22/2/1388
8. بهانه‌های بنی‌اسراییلی!
بنده معتقدم كه در این انتخابات، ملت باید به عنوان یك تكلیف و یك حق شركت كند... دشمنان ما مى‌خواهند اصلاً انتخابات برگزار نشود. چرا؟ براى این‌كه بتوانند شاهدى بیاورند كه در ایران مردم‌سالارى و دمكراسى نیست. وقتى ما انتخابات برگزار مى‌كنیم، حربه‌ى آنها گم مى‌شود. بنابراین اولین خواسته‌هاى آن‌ها برگزار نشدن انتخابات است... گام دوم این است كه اگر نتوانستند، انتخابات را متهم كنند. خواهند گفت در انتخابات تقلب شده؛ خواهند گفت انتخابات تبعیض‌آمیز است؛ خواهند گفت چرا فلانى رد صلاحیت شد... آن‌جایى هم كه رد صلاحیت نیست، باز همین حرف‌ها را مى‌گویند. در انتخابات دور دوم شوراها مطلقاً رد صلاحیت نبود. همان آدم‌هایى كه واقعاً به نظام عقیده‌یى ندارند، آمدند در انتخابات شركت كردند و به‌خاطر بى‌اعتنایى مردم رأى هم نیاوردند؛ اما باز هم حرف مى‌زنند! به‌هرحال این‌ها انتخابات را زیر سؤال مى‌برند. دشمن با یك انتخابات موفق، سراسرى و پُرشور مخالف است.
بیانات در دیدار دانشجویان و اساتید دانشگاه‌هاى استان كرمان 19/2/84
9. از كاه، كوه نسازید!
انتخابات در دوره‏هاى گذشته سالم بوده. در مواردى كه شبهاتى پیش مى‏آمد، ما فرستادیم تحقیق كردند، دنبال كردند. در یكى از مجالس گذشته شایعاتى پیدا شد، بعضى‏ها دلایلى آوردند، حرف‌هایى زدند كه انتخابات ناسالم است؛ توقع داشتند كه در برخى از شهرهاى مهم از جمله تهران، انتخابات ابطال شود. ما افراد وارد و مطلعى را فرستادیم تحقیق كردند، مطالعه كردند؛ دیدند نه، خدشه در انتخابات نیست. در بین هزارها صندوق ممكن است در دو تا، پنج تا صندوق خدشه‏هایى به وجود بیاید. این، انتخابات را خراب نمی‌كند. این هم مال بعضى از اوقات بوده است. گاهى یك گروهى، یك جناحى - از این جناح‌هاى معمولى كشور كه شماها این جناح‏بندى‏ها را می‌شناسید - كه بر سر كار بودند، نتیجه‏ى انتخابات به ضرر آن‌ها و به نفع جناح مقابل شده؛ مكرر این اتفاق افتاده. چطور این انتخابات را كسى ممكن است زیر سؤال ببرد؟
بیانات در دیدار جمعى از معلمان، پرستاران و كارگران 9/2/1388
10. ورودى‌هاى میدان سیاست باید كنترل شود
یقیناً ورودى‌هاى میدان سیاست باید كنترل شود. میدانِ اداره‌ى كشور و مدیریت كشور است؛ مگر شوخى است؟ یك كشور را مى‌خواهند دست یك نفر بسپرند؛ لذا باید ورودى‌هاى این میدان كنترل شود و معلوم گردد كسى كه دارد مى‌آید، كیست؛ اصلاً عُرضه‌ى این كار را دارد یا ندارد؛ بعد، اعتقاد به این كار دارد یا ندارد؛ بعد، اصلاً مى‌فهمد در كشور چه كار باید كرد یا نه. ملاك‌هایى وجود دارد؛ باید كسانى باشند كه این ملاك‌ها را ببینند و بسنجند؛ قانون اساسى این را پیش‌بینى كرده. شما معیارها را مى‌دانید. خوشبختانه كشور ما كشور جوانى است؛ لذا چهره‌ى جوان كشور اقتضاء مى‌كند كه یك نشاط خوب و قوى و جوانانه در كل دستگاه اجرایى وجود داشته باشد. نگاه كنید ببینید واقعاً چه كسى طرفدار انقلاب و طرفدار دین و طرفدار عدالت و طرفدار عدم تبعیض بین فقیر و غنى است؛ چه كسى كفایت و دنبال‌گیرى و نشاط لازم را دارد؛ چنین كسى را پیدا كنید.
بیانات در دیدار دانشجویان بسیجى 5/3/1384
11. از جاده‌ی انصاف خارج نشوید
كسانى كه براى انتخابات خود را نامزد می‌كنند، بدانند كه انتخابات یك وسیله‏اى است براى بالا بردن توان كشور، براى آبرومند كردن ملت؛ انتخابات فقط ابزارى براى قدرت‏طلبى نیست. اگر بناست این انتخابات براى اقتدار ملت ایران باشد، پس نامزدها بایستى به این اهمیت بدهند و این را در تبلیغاتشان، در اظهاراتشان و در حضورشان رعایت كنند. مبادا نامزدها در اثناى فعالیت‌هاى انتخاباتىِ خودشان جورى رفتار كنند و حرفى بزنند كه دشمن را به طمع بیندازند. رقابت‌ها را منصفانه كنند، حرف‌ها را منصفانه كنند، از جاده‏ى انصاف خارج نشوند. خوب، به طور طبیعى هر نامزدى حرفى دارد و حرف مقابل خود را رد میكند؛ این رد و ایراد فى نفسه اشكالى ندارد؛ اما مشروط بر این‌كه تویش بى‏انصافى نباشد، كتمان حقیقت نباشد. میدان براى همه باز است؛ بیایند در میدان انتخابات خود را بر مردم عرضه كنند. اختیار با مردم است؛ مردم هر جورى كه فهمیدند، تشخیص دادند، هشیارى آن‌ها به آن‌ها كمك كرد، ان‏شاءاللَّه همان جور عمل خواهند كرد.
بیانات در جمع زائران و مجاوران حضرت امام رضا (ع) 1/1/1388
12. مردم چه تقصیری دارند؟
آن كسانى هم كه دستى در تبلیغات دارند، فضاى سیاسى كشور را آشفته نكنند؛ بدگویى از این، اهانت به آن، معارضه‌ى جناح‌هاى سیاسى با هم. مردم چه تقصیرى كرده‌اند كه بایستى ذهن آن‌ها به خاطر انگیزه‌هاى مختلف سیاسى اشخاص و گروه‌ها و جناح‌ها و مجموعه‌ها، آشفته و مغشوش شود. این‌ها بگذارند فضاى انتخابات سالم باشد. البته هركس حق دارد از خود و نامزد انتخاباتى خود دفاع و حمایت كند؛ این مانعى ندارد. تبلیغات در حد متعارف و بدون اسراف و زیاده‌روى، خیلى خوب است؛ اما اهانت، تخریب و بدگویى - این‌كارهایى كه جزو رسوم زشت بعضى از كشورهاى غربى است - را كنار بگذارند؛ بگذارند مردم در یك فضاى آرام، با تشخیص، با بصیرت و بدون سراسیمگى انتخاب كنند.
خطبه‌هاى نماز عید سعید فطر به امامت رهبر معظم انقلاب اسلامی 2/8/1385

13. رحمت الهی آلوده نشود
بعضى از تخریب‌ها البته از روى بى‌توجهى بود؛ بعضى از آقایان و نامزدها یا طرفداران آن‌ها با محاسباتى، حرف‌هایى نسبت به نظام زدند كه واقع‌بینانه نبود؛ خیلى از مثبتات نظام، از كارهاى بزرگ نظام نادیده گرفته شد و سیاه‌نمایى شد. و پیشرفت‌هاى عظیمى كه به وسیله‌ى دولت‌ها در این سال‌ها به وجود آمده، ندیده گرفته شد؛ این‌ها از روى غفلت بود، لیكن بعضى از این تخریب‌ها از روى غفلت نبود. تعدادى از نامزدهاى انتخابات ریاست جمهورى مورد تخریب قرار گرفتند؛ تخریب‌هاى غیر منصفانه و ناجوانمردانه... این، حادثه‌ى بدى بود. رحمت الهى را نباید با این‌گونه كارها آلوده كرد.
بیانات در دیدار رئیس و مسؤولان قوه‌ى قضائیه و خانواده‌هاى شهداى فاجعه‌ى هفتم تیر 7/4/1384
14. آب در آسیاب دشمن نریزید
دشمنان ایران و ایرانى می‌دانند كه مایه‏ى ایستادگى و اقتدار این ملت و اراده‏ى مستحكم او، همین ایمان اسلامى او بود؛ می‌خواهند این را از او بگیرند. آن‌ها تبلیغات جهانى را در همین جهت سازماندهى می‌كنند. ما باید هوشیار باشیم؛ مسئولین ما باید هوشیار باشند؛ نامزدهاى انتخابات باید هوشیار باشند. مبادا نامزدهاى انتخابات ریاست جمهورى در تبلیغات خود براى دل‌خوشى دشمنان حرفى بر زبان جارى كنند. رضایت خدا را باید در نظر گرفت، رضایت اولیاء را باید در نظر گرفت. آن چیزى را باید معیار قضاوت قرار داد كه مایه‏ى ایستادگى ملت است، مایه‏ى استحكام ملت است، مایه‏ى استقامت مردم است و او پایبندىِ محكم به اسلام است.
بیانات در جمع تعدادى از خانواده‏هاى شهداء 3/3/1388
15. مردم را نگران نكنید
نامزدهاى محترمى كه تاكنون نام‏نویسى كرده‏اند و مشغول تبلیغات و اظهاراتى هستند... سعى كنند با انصاف عمل كنند. اثبات و نفى‏شان با توجه به حق و صدق باشد. چیزهایى را كه انسان می‌شنود، باور نمی‌كند كه از زبان نامزدها و آن كسانى كه دنبال این مسئولیت‌ها هستند، از روى صدق و صفا خارج شده باشد. گاهى انسان حرف‌هاى عجیب و نسبت‌هاى عجیبى می‌شنود. این حرف‌ها مردم را نگران می‌كند؛ كسى را هم به گوینده‏ى این حرف‌ها دلبسته و علاقه‏مند نمی‌كند! نامزدهاى محترم توجه داشته باشند: اذهان عمومى را تخریب نكنند. این همه نسبت خلاف دادن به این و آن، تخریب‌كننده‏ى اذهان مردم است؛ واقعیت هم ندارد؛ خلاف واقع هم هست. بنده كه از همه‏ى این آقایان اوضاع كشور را بیشتر می‌دانم و بهتر خبر دارم، می‌دانم كه بسیارى از این مطالبى كه بعنوان انتقاد درباره‏ى وضع كشور و وضع اقتصاد و این‌ها می‌گویند، خلاف واقع است؛ اشتباه می‌كنند. ان‏شاءاللَّه اشتباه است. امیدواریم كه خداوند متعال براى این ملت خیر و صلاح و آبادانى كامل را مقدر فرموده باشد.
بیانات در جمع مردم استان كردستان‏ در میدان آزادى سنندج‏ 22/2/1388
16. اختیارات بی‌نظیر در اختیار رییس‌جمهور
انتخابات یك حادثه‌ى مهم است؛ چون مردم اختیار كشور را براى مدت چهار سال به دست انسانى خواهند داد؛ و اوست كه مى‌تواند در این مدت بودجه و درآمد و نیروى انسانى و سازمان‌هاى كشور را به‌كار بگیرد؛ یا درست، یا خداى نكرده نادرست؛ یا كامل، یا خداى نكرده ناقص؛ یا همراه با صحت عمل، یا خداى نكرده دچار شائبه‌هاى سوءعمل؛ یا با توجه به نیازهاى مردم، متوجه به باز كردن گره‌هاى زندگى مردم، متوجه به رفع مشكلات انبوهى كه وجود دارد، یا خداى نكرده بى‌اعتنایى به این‌ها. پس انتخابات از این جهت بسیار مهم است كه ملت ایران مى‌خواهد اداره‌ى كشور را براى چهار سال به دست انسانى بسپرد كه از لحاظ قانونى اختیارات بسیار وسیعى دارد، امكانات بى‌نظیرى در اختیار دارد و مى‌تواند ملت و كشور را چهار سال و یا حتّى بیش از چهار سال جلو ببرد؛ و مى‌تواند متوقف نگه دارد یا خداى نكرده به عقب برگرداند.
بیانات در مراسم شانزدهمین سالگرد ارتحال امام خمینى (ره) 14/3/1384
17. توصیه به نامزدها
به آقایان محترمى كه در این میدان هستند، این چند توصیه را عرض مى‌كنیم: در تبلیغاتشان ارزش‌هاى نظام را ندیده نگیرند؛ همدیگر را تخریب نكنند و از دادن آمارهاى سست بپرهیزند... با مردم با كمال صداقت حرف بزنند؛ هرچه عقیده‌شان هست، به مردم بگویند. اگر بخواهند در دل مردم اثر بگذارند، این صداقت، بیشتر در دل مردم اثر مى‌گذارد. آن چیزى كه حقیقتاً عقیده و نیت آن‌هاست، آن را به مردم بگویند؛ اختیار با مردم است كه چیزى را انتخاب كنند. وحدت ملى را خدشه‌دار نكنند. طورى نباشد كه به خاطر جذب یك دسته یا یك گروه، حرفى بزنند كه وحدت ملت خدشه‌دار شود. وعده‌هایى كه معلوم است نمى‌توانند به آن‌ها عمل كنند، به مردم ندهند. آن‌چه كه در چارچوب قانون اساسى است و امكانات مملكت از امكانِ آن حكایت مى‌كند، آن را به مردم بگویند. بله، به مردم قول بدهند كه اگر رأى آوردند، با همه‌ى قوا و قدرتِ خودشان و با اتّكال به خدا و با اتّكاى به مردم، مدیریت عالى و كلان كشور را در دست مى‌گیرند و پیش مى‌برند؛ «خذها بقوّة»؛ با قوت این مأموریت را به دست بگیرند و پیش بروند و در هیچ‌جا ضعف نشان ندهند.
بیانات در خطبه‌هاى نماز جمعه‌ى تهران 28/02/1380
18. همیشه نگران تبلیغاتم
یكى از كارهایى كه بنده - چه در تبلیغات انتخابات مجلس و چه در انتخابات ریاست جمهورى - همیشه نگران آن هستم، این است. نه خودشان تبلیغات پُرخرج كنند، نه به طرفدارانشان اجازه دهند. بعضى افراد ممكن است بگویند به ما ربطى ندارد؛ این كار پُرخرج را دیگران مى‌كنند. شما بگویید نكنند. خوشبختانه آن‌گونه كه اطّلاع پیدا كردم، ساعت‌هاى فراوانى براى نامزدها وقت گذاشته‌اند كه از طریق تلویزیون و رادیو با مردم حرف بزنند... خیلى خوب؛ این بهترین تبلیغات است. رادیو و تلویزیون همه‌جا وجود دارد؛ چه نیازى هست كه براى تبلیغات گوناگونِ رنگینى كه بعضى جاها مى‌كنند، پول زیادى مصرف شود كه احیاناً بعضى افراد هم نتوانند خودشان آن خرج را كنند و مجبور باشند از كسانى بگیرند و خداى نكرده وام‌دار شوند؟
بیانات در خطبه‌هاى نماز جمعه‌ى تهران 28/2/1380
19. گره را باز كنید!
مردم از دعواهاى سیاسى و اختلافات سیاسى و من خوبم و تو بدى خسته‌اند؛ مردم این چیزها را دوست نمى‌دارند. در كشور كارهاى زیادى هست كه باید انجام بگیرد؛ كارهاى زیادى هم انجام گرفته است. مشكلات فراوانى وجود دارد كه باید برطرف شود؛ گره‌هایى هست كه باید باز شود. در كشور باید فساد ریشه‌كن شود؛ تبعیض نباشد؛ به طبقه‌ى مستضعف و محروم - بخصوص مستضعفینِ بى‌دست و پا - به‌طور ویژه توجه شود؛ این‌ها وظایف اسلامى ماست؛ وظایفى است كه قانون اساسى بر دوش همه‌ى مسؤولان كشور گذاشته است؛ هیچ‌كس نمى‌تواند خود را از این كارها بركنار بدارد. دعواهاى لفظى، شعارهاى لفاظى‌گونه، اسم از مفاهیم مبهم و بى‌سروته آوردن، مشكل مردم را حل نمى‌كند؛ مردم احتیاج دارند به این‌كه در میدان عمل و كار، با لجن‌هایى كه نمى‌گذارد این دریاچه‌ى مصفا طراوت لازم را داشته باشد، مبارزه شود.
بیانات در دیدار اقشار مختلف مردم 25/3/1384
20. رییس جمهوری برای همه
اختلاف نظرهایى كه در دوران انتخابات پیش مى‌آید، ممكن است كدورت‌هایى را بین بعضى از برادران و خواهران به‌وجود بیاورد؛ نگذارید این كدورت‌ها باقى بماند. فرض كنید یكى از شما دو رفیق، طرفدار یك نفر هستید؛ دیگرى هم طرفدار یك نفر دیگر. در مقام بحث و مجادله، شما مى‌خواهى حرف خودت را ثابت كنى؛ او هم مى‌خواهد حرف خودش را ثابت كند؛ لذا ممكن است از هم كدورت پیدا كنید. این كدورت‌ها روز جمعه باید زیر خاك دفن شود و تمام گردد. كسى كه روز جمعه با انتخاب مردم برگزیده شد، او دیگر رئیس جمهور همه است؛ چه كسانى كه به او رأى داده‌اند، چه كسانى كه به دیگرى رأى داده‌اند... همه موظفند نسبت به كسى كه رئیس جمهور شد، همكارى و همدلى نشان دهند. كسى كه شوراى نگهبان او را تأیید كرده است، در واقع مُهر صلاحیت به او زده است. اختلاف و دعوا سر پیدا كردن صالح‌تر است.
بیانات در دیدار اقشار مختلف مردم 25/03/1384

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


در كل اینترنت
در این سایت
میان صفحات فارسی

 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic