کارگروه سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه یاسوج
پیشرفت از مسیر مقاومت در سایه ولایت
سلام علیکم
اگر اندک اندیشه ای در بیانات زیر داشته باشیم متوجه نکته ی خیلی جالبی میشویم و آن این است که هر فردی به جز متخصص بودن در حرفه ی شغلی خویش،به حرفه ها و حوزه های دیگر علم هم توجه داشته باشد.از این نکته می توان چنین برداشت کرد که اختلاط علوم در هم می تواند زمینه های پیشرفت و رسیدن به قله های کمال را در پیش رو داشته باشد.

متن بیانات رهبر معظم انقلاب كه روز دوشنبه سیزدهم آذرماه در جمع دست‌اندركاران برگزارى همایش بین‌‌المللى بررسى احوال و آثار حكیم قطب‌‌الدّین شیرازى، ایراد شده است، به مناسبت برگزاری این همایش منتشر می‌شود:

بسم الله الرّحمن الرّحیم
بزرگداشت كسانى از قبیل قطب‌الدّین شیرازى كار بسیار مفیدى است. من در ذهنم بود كه پزشكها زرنگى كردند و قطب شیرازى را برده‌اند به عالم پزشكى؛ چون ایشان در درجه‌ى اوّل فیلسوف است، شاگرد خواجه نصیر و شارح شرح حكمت‌الاشراق و اینها است؛ و البتّه طبیب هم هست، طبیب برجسته‌اى است؛ [و هم‌] منجّم است، ایشان در ساخت رصدخانه‌ى معروف مراغه سهیم بوده؛ یعنى یك انسان بزرگى است. امّا این بیان آقاى دكتر لنكرانى، بیان خوبى بود. یعنى همین كه ما توجّه بكنیم كه دانشمندان بزرگ ما در دورانهاى مختلف اسلامى، در رشته‌هاى مختلف تبحّر داشته‌اند؛ صِرف این نبود كه یك لقمه از اینجا، یك لقمه از آنجا، یك لقمه از آنجا؛ نه، ایشان در عالم پزشكى یك آدم برجسته است؛ همان طور كه اشاره كردید، مهمترین شرح قانون بوعلى را او نوشته؛ در زمینه‌ى فلسفه، یك فیلسوف است به معناى حقیقى كلمه؛ در زمینه‌ى نجوم و هیئت، یك انسان وارد و متخصّص است؛ ادیب است، شاعر است: شعر عربى، شعر فارسى؛ و شاید علوم دیگرى. یعنى این نكته مورد توجّه باشد كه تخصّص‌گرایى به معناى محدود كردن ذهن و فكر انسان، یك نكته‌ى برجسته‌اى نیست - كه همین‌طور تخصّصها پشت سر هم همدیگر را میشكافند، یك تخصّص كوچكترى، دائره‌ى محدودترى به‌وجود مى‌آید؛ به یك معنا به‌خاطر رسیدگى به وضع زندگى انسان در آن تخصّص خاصْ چیز خوبى است، امّا به یك معنا محدود كردن انسان است - چون ظرفیّت ذهن انسان خیلى وسیع است و میتواند در همه‌ى این امور صاحب‌نظر باشد. اینجور نباشد كه كسى كه پزشك است، مثلاً در زمینه‌ى علوم دینى یا در زمینه‌ى فلسفه، یك آدم عامى‌اى محسوب بشود؛ نه، چقدر خوب است كه یك پزشك، در زمینه‌ى علوم دیگر - در زمینه‌ى علوم عقلى، در زمینه‌ى علوم دقیقه، مسائل گوناگون طبیعى - حدّاقل صاحبِ اطّلاع باشد و این كار را ما بتوانیم در كشورمان پیش ببریم. البتّه به معناى تعطیل كردن تخصّصها به‌هیچ‌وجه نیست، بلكه به معناى بهره‌مند كردن ذهن متخصّصین از محیطهاى فراتر از حدّ تخصّص آنها است.
 خب، شیراز البتّه مركز مهمّى است، و بزرگانى در شیراز پرورش پیدا كرده‌اند؛ خود این هم در سرزمینهاى گوناگون اسلامى ما یك نكته‌اى است؛ من این را در سفر شیراز هم - همین چند سال قبل از این - گفتم. واقعاً شیراز جزو سرزمینهایى از كشور ما است كه یك ظرفیّت نامحدودى دارد؛ انسان در هر بخشى نگاه میكند، مى‌بیند منطقه‌ى فارس و شیراز - البتّه شیراز كه میگوییم، منظورمان كلّ فارس است، كمااینكه قطب شیرازى هم كازرونى است - یك منطقه‌ى بسیار حاصلخیزى است از لحاظ تربیت استعدادهاى برجسته‌ى انسانى؛ شاعر، ادیب، فیلسوف، عالمِ به معناى مصطلح امروزى؛ در رشته‌هاى مختلف علوم - در همه‌ى رشته‌ها - برجستگانى از این منطقه برخاسته‌اند. خب، این در واقع به یك معنا شناسنامه‌ى این منطقه است كه كسانى كه در این منطقه مشغول كار تعلیم و تربیت و پرورش افكار و استعدادها هستند، به این نكته توجّه كنند كه [در] اینجا یك استعداد بى‌پایانى از لحاظ اسلامى وجود دارد. حالا همین قطب شیرازى، ایشان علّامه‌ى شیرازى است، یعنى به‌عنوان علاّمه شناخته میشود، به‌خاطر همین كه در فنون مختلف [متخصّص بوده‌]؛ به هر حال سعى كنید این شخصیّتهاى برجسته را به‌عنوان الگوهایى براى نسل جوانِ امروزِ ما معرفى كنید كه جوان امروز بداند كه میتواند الگویش این باشد. هیچ لزومى ندارد كه ما یك شخصیّت را از اعماق تاریكى‌هاى قرون وسطاى اروپا بكشیم بیرون، او را به‌عنوان یك شخصیّت معرّفى كنیم. اینها [الگو] هستند.
 ثانیاً توجّه كنند به اینكه جریان علمى در كشور ما، در دورانى كه در غرب و در اروپا خبرى نبوده شكوفایى‌هایى داشته. در قرن هفتم هجرى - چون ایشان از دانشمندان قرن هفتم است، یعنى ایشان اوائل قرن هشتم ظاهراً از دنیا رفته، یعنى جزو علماى قرن هفتم محسوب میشود - یعنى قرن سیزده و چهارده میلادى، شما ببینید در اروپا چه خبر بوده؟ چه كسانى بودند؟ یعنى در اروپا، نور علم تابیده نشده بود؛ آن وقت اینجور شخصیّتهاى برجسته‌اى در اینجا از قبیل خواجه نصیر و كاتبى - كه یكى از اساتید او هم كاتبى است؛ كاتبى قزوینى، فیلسوف برجسته‌ى بزرگ - و دیگران و همچنین امثال قطب شیرازى، در آن وقت هستند.
امیدواریم ان‌شاءالله خداوند كمك كند بهتان، بتوانید این كار را خیلى خوب از آب در بیاورید.
والسلام علیكم و رحمة الله و بركاته

منبع: www.khamenei.irآمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


در كل اینترنت
در این سایت
میان صفحات فارسی

 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات